Adaptogeny

Termin adaptogeny został wprowadzony przez rosyjskiego uczonego dr. Mikołaja Lazarewa w 1957 toku. Przykładowe adaptogeny to np. żeń-szeń, żeń-szeń syberyjski, miłorząb japoński, ashwaganda, czy różeniec górski.

Dr Lazarew w czasie II Wojny Światowej znalazł się w zespole, który pracował nad stworzeniem superżołnierza, mającego cechować się wielką siłą i wytrzymałością. Jak wiadomo IIWŚ to czas, w którym testowano bardzo różne stymulanty, np. amfetaminę. Lazarew nie był jednak zadowolony z wyników tych eksperymentów, głównie ze względu na skutki uboczne u osób przyjmujących nowe środki chemiczne. Postanowił pójść w innym kierunku. Zaczął szukać substancji bezpiecznych, stymulujących i wzmacniających organizm, ale bez zgubnych dodatkowych reakcji. Poszedł w kierunku ziół znanych ludzkości od zarania dziejów.

Wg Lazarewa adaptogeny powinny:

 • powodować minimalne zmiany (zaburzenia) w fizjologii organizmu,
 • nie działać specyficznie, lecz „uodparniać” organizm poprzez szerokie oddziaływanie fizyczne, biochemiczne itp.,
 • normalizować i usprawniać różne funkcje organizmu i nie mieć przy tym działań niepożądanych.

Adaptogeny mają głównie na celu pobudzenie mechanizmów obronnych organizmu i zwiększenie jego wytrzymałości na stres psychiczny i fizyczny. Jedną z metod, która w dużej mierze może przedstawić rolę adaptogenów, jest badanie odpowiedzi na stres przez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, która kontroluje wydzielanie kortyzolu. Narażenie na przewlekły stres (na przykład nadmierny wysiłek fizyczny) powoduje zakłócenia w dobowym rytm wydzielania kortyzolu. Adaptogeny mają tym zakłóceniom przeciwdziałać.

Przykładowe adaptogeny: żeń-szeń, miłorząb japoński, ashwaganda, różeniec górski.

Ashwaganda (Withania somnifera – Witania ospała)

zioło stosowane w Ajurwedzie, tradycyjnej medycynie Indii. Jego korzeń ma koński zapach (w sanskrycie, ashva oznacza “koń”, a gandha oznacza “zapach”) i mówi się, że nadaje siłę i męskość konia.

Adaptogeny_ashwaganda

Pozytywne działanie ashwaganda zawdzięcza witanolidom, steroidowym organicznym związkom chemicznym. Odznaczają się one dużą aktywnością biologiczną, działają cytostatyczne, przeciwbakteryjnie, przeciwnowotworowo.

Adaptogeny – ashwaganda i jej pozytywne właściwości.

Ashwagandzie przypisuje się wiele pozytywnych działań, z czego najważniejsze to:

 • Działanie redukujące poziom odczuwanego lęku. Wstępne dowody wskazują na silne działanie przeciwlękowe w kontekście przewlekłego stresu, szczególnie w przypadku redukowania objawów fobii społecznej. Ashwaganda nieco mniej działa w przypadku lęku niezwiązanego ze stresem.
 • Zmniejsza poziomu CRP. Podwyższony poziom tego wskaźnika mówi o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, szczególnie pod kątem chorób układu krążeniowego. Zauważono redukcję białka C-reaktywnego w ciągu 60 dni aż o 31,6% przy standardowych doustnych dawkach suplementacji ashwagandą.
 • Obniżanie poziomu kortyzolu. Spadek poziomu kortyzolu osiągnął 14,5-27,9%. Badania przeprowadzono na zdrowych, ale zestresowanych osobach. Wyniki są znacznie lepsze niż w przypadku większości innych suplementów.
 • Poprawa mocy wyjściowej – odnotowano u wytrenowanych osób poddanych próbie sprinterskiej oraz u osób niewytrenowanych, prowadzących siedzący tryb życia, które rozpoczęły trening siłowy.
 • Redukowanie stresu. Ashwaganda wydaje się znacznie zmniejszać objawy stresu i dolegliwości współistniejących (np. zmęczenie, przejściowe upośledzenie funkcji poznawczych, itp.).
 • Zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego o około 10% po spożyciu ashwagandy (ekstrakt wodny z korzeni). Co ciekawe, występuje to u wszystkich osób, niezależnie od wyjściowego poziomu cholesterolu.
 • Właściwości kardioprotekcyjne. Ashwaganda zwiększa częstość akcji serca, siłę skurczu oraz relaksację mięśnia sercowego, zwiększa stężenie enzymów antyoksydacyjnych.
 • Właściwości przeciwnowotworowe. Witanolidy hamowały wzrost komórek ludzkiego raka piersi, płuc, okrężnicy i nowotworu centralnego układu nerwowego. Ashwaganda poprawia również stan osób po chemioterapii, zmniejszając odczucie wyczerpania.
 • Działanie przeciwzapalne. Adaptogeny wykazują również właściwości przeciwzapalne, np. w przypadku zapalenia stawów. Suplementowanie ahswagandą u szczurów, u których wcześniej wywołano zwyrodnienie stawów, zmniejszyło obrzęk i objawy zapalenia lepiej niż standardowe leczenie z zastosowaniem hydrokortyzonu. Efekty te zostały częściowo potwierdzone późniejszymi badaniami na ludziach.

Adaptogeny – ashwaganda i środki ostrożności

Jak widzimy na powyższych przykładach adaptogeny takie jak ashwaganda są potężnymi ziołami działającymi na wiele mechanizmów organizmu. Chociaż są stosunkowo bezpieczne, jednak ich właściwości nie są do końca poznane. Dla pełnego bezpieczeństwa badacze sugerują nie stosowania ashwagandy w przypadkach:

 • u dzieci, kobiet karmiących i w ciąży
 • u osób przyjmujących antydepresanty
 • nie łączyć z alkoholem
 • nie stosować w chorobach tarczycy
 • zachować ostrożność w przypadku zaburzeń hormonalnych
 • kupując suplement warto kierować się tym, czy dany produkt jest standaryzowany.

Bibliografia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.