Olej z kryla

Kryl antarktyczny to morski skorupiak wielkości ledwo powyżej 0,5cm, żyjący w ławicach rozciągających się na wiele kilometrów. Jest źródłem zdrowych kwasów Omega-3. To co czyni go szczególnie interesujące dla nas, to olej z kryla. Pozyskiwane z kryla Omega-3 ma nieco inną budowę, niż Omega-3 pozyskiwane z oleju rybiego. Znaczna większość kwasów EPA i DHA w oleju z kryla ma formę fosfolipidów, dzięki czemu jego biodostępność jest znacznie wyższa, niż z oleju rybiego.

Olej z kryla

Olej z kryla dopiero od niedawna jest badany pod kątem prozdrowotnych właściwości i oprócz standardowego działa Omega-3, warto wspomnieć o jego bardzo mocnym działaniu obniżającym poziom CRP. Podwyższony poziom tego wskaźnika mówi o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, szczególnie pod kątem chorób układu krążeniowego. Kilka badań wykazało obniżenie CRP o 30% w ciągu 30 dni przy pomocy dawki 500mg oleju z kryla dziennie, czy zmniejszenie symptomów miażdżycy również o ok 30%. Poza tym ma duży wpływ na obniżenie cholesterolu LDL i podwyższenie zdrowego cholesterolu HDL.

Poza tymi specyficznymi dla oleju z kryla właściwościami, warto wspomnieć o bardziej ogólnym prozdrowotnym działaniu Omega-3, najlepiej w formie oleju z kryla, ponieważ te same efekty możemy uzyskać mniejszymi dawkami, niż w przypadku oleju rybiego.

Do najbardziej przebadanych należy bardzo mocne działanie obniżające poziom trójglicerydów. Mowa o 15%-30% procentach, przy czym im wyższy poziom wyjściowy, tym większy spadek. Trójglicerydy, mówiąc w uproszczeniu, to kwasy tłuszczowe krążące w naszej krwi. Normalnie są one wykorzystywane jako paliwo, ale podwyższony ich poziom nie zostaje wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem i jest uważany za niebezpieczny, wiąże się z większym ryzykiem zawału serca czy udaru mózgu.

Od 2000 roku przeprowadzono wiele badań na osobach dorosłych i dzieciach chorujących na depresję lub zmiany nastroju, dowodząc, że wprowadzenie suplementacji Omega-3 znacznie poprawiło stan chorych. Szczególnie skuteczne jest tu Omega-3 bogate w kwasy EPA. Skuteczność porównywana jest do farmaceutyków w rodzaju fluoksetyny.

Olej z kryla wysokiej jakości:

Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15656713
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17353582
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21042875
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14767877
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5481805/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16741195
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24805797

Uwaga! Wszystkie opisy objęte są prawem autorskim. Kopiowanie części lub całości jest zabronione.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.